Aşıda 2. Aşamaya Geçildi « Çorum Gündemi

15 Mayıs 2021 - 14:04

Aşıda 2. Aşamaya Geçildi

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs salgınıyla mücadelede kapsamında yürütülen aşı çalışmalarında 2. aşamaya geçildi.

Aşıda 2. Aşamaya Geçildi
Son Güncelleme :

18 Şubat 2021 - 16:30

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs salgınıyla mücadelede kapsamında yürütülen aşı çalışmalarında 2. aşamaya geçildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs Covid-19 salgına karşı aşılama süreci devam ediyor. Sağlık Bakanlığı takvimini 4 aşama halinde belirlediği aşı çalışmalarında önceliği sağlık çalışanlarına verdi.

Birinci aşamada ayrıca 85 yaş ve üstü, sağlık çalışanlarının ardından aşılanan diğer grup oldu. Daha sonra da 80-84 yaş arası bireyler, 75-79 yaş arası bireyler, 70-74 arası bireyler ve 65.69 yaş arası bireyler birinci basamakta aşı oldular.

Bakanlık ardından da 2. aşamada aşı grubunun aşılanmasına geçti.
Halk Sağlığı Müdürlükleri ve Aile Hekimleri tarafından ikinci aşamada aşılanacak kurum, sektör ve bireylere aşı yapılmaları ile ilgili hem bilgi veriliyor, hem de bu aşamada aşılanacaklar randevu sistemiyle ilk aşılarını olabiliyorlar.

İkinci aşamada Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kritik görevlerdeki kişiler, Zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, Cezaevleri, Eğitim sektörü, gıda sektörü ve taşımacılık sektöründe çalışanlar öncelikli sektörler olarak aşılanacak. İkinci aşama ayrıca 60-64 yaş arası bireyler, 55-59 yaş arası bireyler ve 50-54 yaş arası bireylerde aşı yaptırabilecek.

İkinci aşamada yönetici ve müdürlerden başlayarak aşılamaların yapılacağı, ardından da ilgili kurum ve sektörlerde sırasına ve randevular tarihlerine göre aşılamalara devam edileceği öğrenildi.

İkinci aşamada yer alan bazı belediye başkanları da Aile Hekimlerinin bilgi vermelerinin ardından aşılarını oldular. Aşılarını ilk yaptıran Belediye Başkanları da Boğazkale Belediye Başkanı Mesut Ocaklı ve Dodurga Belediye Başkanı Mustafa Aydın oldu.

Her iki belediye başkanı da aşı yaptırdıklarını sosyal medya hesaplarından takipçilerine duyururken, aşı vakti gelen tüm vatandaşları da aşı olmaya davet ederek, sağlıklı günlere kavuşmayı dilediler.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.