Çorum Gündemi

“Çocuklarımızın Eğitimi Geride Kalıyor”

Yeniden Refah Partisi Çorum Merkez İlçe Teşkilat Başkanı Mustafa Demiral ilk okullardaki mülteci çocuklarının çokluğunu dile getirdi.

“Çocuklarımızın Eğitimi Geride Kalıyor”
Bu haber 05 Ekim 2019 - 11:19 'de eklendi

Yeniden Refah Partisi Çorum Merkez İlçe Teşkilat Başkanı Mustafa Demiral ilk okullardaki mülteci çocuklarının çokluğunu dile getirdi.

Çorum’da eğitimin mahalle ve gelir düzeyine göre şekil aldığını belirten Demiral, ” Gelir düzeyi asgari olan ve genelde alt gelirli ailelerin ikamet ettikleri mahallelerdeki okullarda yoğun bir şekilde mülteci ailelerin çocuklarının sayılarının artması Çorum’un bazı ilk okullarında afaki sayıya çıkmaya başladı. Hatta bir okulumuzda mülteci sayısı o kadar çok ki Türk aile çocuğu okulda yok denecek kadar az duruma geldi.Araştırmalarımızda bu okulların en başta yer aldığı okullar mülteci çocuklarımızın sayısına göre şöyle yer almaktadır; 1-Zafer ilk okulu, 2-Ziya Gökalp ilk okulu,3-Baş öğretmen Atatürk ilk okulu” diye konuştu.

Demiral sözlerine şöyle devam etti ;
“Çorum Milli Eğitim Müdürlüğü bu durumun adrese tabi olarak oluştuğunu ve aynı şekilde okul müdürlerimiz ve eğitimcilerimiz de bu durumun tamamen buna kaynaklı olduğu nedeni ile kaynaklandığını aynı zamanda,Iraklı ve diğer mülteci aile ve çocukları bu mahalle yerleşimlerine memleketlerinden akraba ve komşularını arayarak aynı mahallelerde dahada fazla yoğunlaşmalara devam etmektedirler.
Durum gösteriyorki, Çorum Valiliği’miz ve Milli Eğitim Müdürlüğü’müz ile birlikte bu konu hakkında bir çalışma yapılmaz ise 2-3 sene gibi kısa bir süre içerisinde başta bu 3 okul olmak üzere diğer okullarımızada yayılması bekleniyor.Hatta mülteci çocuklarından dolayı okullarda Türk aileler öğrenci okutmaktan ve göndermekten çekinmeye başlayacaklar” şeklinde konuştu.

“Veliler olarak, Türkçe’yi yeni öğrenen çocukların, ana dilleri Arapça olan ve Türkçeyi öğrenmekte çok çok zorlanan bu evlatlarımızın sorunları nedeni ile Öğretmenlerin zorlandığını görmekteyiz” diyen Demirel, “Deneme sınavlarında başarı oranları bunun gibi sebeplerden geri kalmakta ve bundaki bizim günahımız gelir düzeyimiz nedeni ile evlatlarımızla bu mahallelerde yaşamak mı demekteler. Ya bizleri başka okullara taşıyın,yada mülteci çocuklara en az 3. sınıfa kadar sınava tabi özel okullara eğitime tabi tutun okumada ve gelişimde başarı gösteren öğrencileri Çorum’un tüm genelindeki zengin fakir gözetmeksizin taşıyın,eğitim eşitlensin.Bir diğer alternatif olarak da Mülteci çocukların okuyacakları ayrı bir okul olabilir” diye sözlerine son verdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA