Çorum Kadın Meclisi, Cinayeti Protesto Etti « Çorum Gündemi

17 Mayıs 2021 - 16:34

Çorum Kadın Meclisi, Cinayeti Protesto Etti

Çorum Kadın Meclisi, Çorum’da yaşanan kadın cinayetini protesto ederek, kadın cinayetlerinin önüne geçmek için İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması gerektiğini bildirdi.

Çorum Kadın Meclisi, Cinayeti Protesto Etti
Son Güncelleme :

04 Ocak 2021 - 20:35

Çorum Kadın Meclisi, Çorum’da yaşanan kadın cinayetini protesto ederek, kadın cinayetlerinin önüne geçmek için İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması gerektiğini bildirdi.

İmam nikahlı eşi tarafından boğularak öldürülen 29 yaşındaki Aslıhan Dal, toprağa verilirken, Çorum Kadın Meclisi de cinayetin işlendiği Kale Mahallesi Aksaray 1. Caddedeki apartmanın önünde basın açıklaması yaptı.
Basın açıklamasına İyi Parti Çorum Merkez İlçe Başkanı Erkan Yıldız da destek verdi.

Kadın Meclisi adına bir açıklama yapan Simay Şanal, “Aslıhan korunabilir, yaşayabilirdi. İstanbul Sözleşmesini uygulasaydınız katil cesaret bulmaz ve Aslıhan bugün aramızda olabilirdi. Aslıhan için, öldürülmüş bütün kadınlar için,bir kadın daha öldürülmesin diye buradayız. Kadın cinayetlerini durduracağız” dedi.

Simay Şanal, açıklamasında şunları söyledi:
“Bugün burada, ayrılmak istediği erkek tarafından boğularak öldürülen Aslıhan Dal için bir araya geldik. Aslıhan 29 yaşında, 3 çocuk annesi bir kadındı.
Bu ülkede geçtiğimiz yıl 300 kadın öldürüldü, 171 şüpheli kadın ölümü var. Bakanlık kadın ölümlerinin azaldığını iddia ediyor. Israrla sormamıza rağmen bu verileri neye göre yayınladığını açıklamıyor. Biz ısrarla sormaya devam edeceğiz, onlar yayınlamak zorunda kalacaklar. Tıpkı kadın cinayeti kavramını kabul etmek zorunda kaldıkları gibi.
Aslıhan, yakınlarının ona seslendiği isimle Aslı, boğularak öldürüldü. Yaşamının son anlarında çektiği acıyı hayal bile edemiyoruz. Kadın cinayetlerinin gitgide daha da canavarca bir hal almasının nedeni cezasızlıktır, haksız tahrik indirimlerdir, bunları sonlandırmak için bir siyasi irade ortaya konulmamasıdır. Erkeklere, kadınları öldürüp 5-6 yıl yatabileceklerini öğretiyorsunuz. Devletin varlık nedenini yetine getirmiyorsunuz. En temel hakkımızı, yaşam hakkımızı korumuyorsunuz. Aslı’nın ölümünün suç ortağı sorumluluklarını yerine getirmeyen yetkililerdir.
Aslı, belki yardım isteyebilirdi. Size açıkça sorumluluk yüklenmesine rağmen kadınları kendilerini koruyabilmek için kullanacakları mekanizmalar hakkında bilgilendirmiyorsunuz.
6284 sayılı yasa açıkça sizi bu konuda yükümlü kıldığı halde kadınlara bu bilgileri vermiyorsunuz. Aslı’nın korunmak için ailesinin evine gittiğini biliyoruz, onu öleceği eve geri sürükleyen neydi? Bunu da biliyoruz: Politikalarınız. Yardım isteyebileceği birilerinin olduğunu düşünmemişti, tehdit altındaydı, korktuğu için kaçtı. Neden oraya döndü? Bunu önlemek elinizde değil mi?
Bugün bu ülkede her gün yüzlerce taciz, tecavüz, istismar, şiddet, kadın cinayeti vakası yaşanıyor. Kadınların bunları sadece anlatabilmek için toplamaları gereken güç, bazen on yılları buluyor. Anlatabilenler, anlatabilecek kadar yaşayanlar, bize buradaki kötülüğün, şiddetin bireysel olmadığını anlatıyorlar. Aslı, 14 yaşındayken kaçırılıp istismara uğramış bir çocuk, 29 yaşındayken kadın cinayeti sonucunda öldürülmüş bir kadın. Aslı korunabilir, yaşayabilirdi. İstanbul Sözleşmesini uygulasaydınız katil cesaret bulmaz ve Aslı bugün aramızda olabilirdi.
Aslı için, öldürülmüş bütün kadınlar için,bir kadın daha öldürülmesin diye buradayız. Kadın cinayetlerini durduracağız.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.