‘Çorum’a Haksızlık Yapılıyor’ « Çorum Gündemi

20 Nisan 2021 - 17:31

‘Çorum’a Haksızlık Yapılıyor’

Gelecek Partisi Etik Kurulu Üyesi Av. Rumi Bekiroğlu, gayrisafi milli hasıla verilerine göre gelir dağılımında Çorum’a haksızlık yapıldığını söyledi.

‘Çorum’a Haksızlık Yapılıyor’
Son Güncelleme :

01 Şubat 2021 - 9:22

Gelecek Partisi Etik Kurulu Üyesi Av. Rumi Bekiroğlu, gayrisafi milli hasıla verilerine göre gelir dağılımında Çorum’a haksızlık yapıldığını söyledi.

Çorum’un ekonomik adaletsizliğe uğradığına işaret eden Bekiroğlu, “Gelir Adaleti, Sosyo-Ekonomik düzenin ahlaki temelidir. Bir şehrin ekonomik adaletsizliğe örnek verilmesi istense, üzülerek güzel şehrim Çorum derim . Maalesef TÜİK verilerine göre şehrimde 2020 yılında 2.647.194 Dolar ithalat ,909.374 dolar ihracat yapılarak ithalat-ihracat uçurumu oluşmuş. Türkiye de 19. İl olmuşuz. Peki bu halkımıza yansımış mı? 5.800 dolar olan Gayrisafi Milli Hasıla verilerine göre kişi başı gelirimiz 5.562 dolara düşerek Türkiye de 56. İl olmuşuz” dedi.

Bekiroğlu, bu gelir adaletindeki dengesizliğin Çorum’da esnafın, işçinin, çiftçinin daha fazla ezilmesine yol açtığını kaydetti.

Konunun şehrin idarecileri tarafından ivedilikle gündeme alınmasını isteyen Bekiroğlu, “Bir şehir ithalat -ihracat dengesinde bu kadar uçuruma rağmen Türkiye de sıralamada 19. İl ve GSMH göre 56. İl olmasında iktisadi manada ters orantı vardır. Ekonomi alanında verimliliği ve etkinliği arttıracak , gelir dağılımında adaleti sağlayarak sürdürülebilir kalkınma , başlıca hedefimiz olmalıdır. Yoksullukla mücadele ,insanoğluna yakışır bir hayatın sağlanması, toplumsal barışın sağlanması, sosyal devlet ilkesinin bir gereğidir. Aksi halde gelirin adil ve dengeli bir biçimde bölüşülmemesi adalete ve toplumsal barışa atılmış bir dinamit olacaktır .Saygılarımla” şeklinde ifadelerde bulundu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.