‘Hayaldi Gerçek Oldu’ « Çorum Gündemi

20 Nisan 2021 - 17:44

‘Hayaldi Gerçek Oldu’

Şehir Plancısı Hasan Kiraz, Çimento fabrikasının yeri için hazırlanacak projeye maddi manevi her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

‘Hayaldi Gerçek Oldu’
Son Güncelleme :

02 Ocak 2021 - 10:59

Şehir Plancısı Hasan Kiraz, Çimento fabrikasının yeri için hazırlanacak projeye maddi manevi her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Çimento Fabrikasının Çorum’un sırtındaki bir kambur haline dönüştüğünü belirten Kiraz,”1957 yılında faaliyetine başlamış ve uzun yıllar Çorum ekonomisinin lokomotifi olmuş, Çorum da bir çok sanayi sektörünün gelişiminde faydalı olmuştur. Aradan geçen yıllarda Çorum Çimento Fabrikası günümüz teknolojisine ve piyasa koşullarına uyum sağlayamadığından üretimlerini durdurma noktasına gelmiş,Çorum’un sırtındaki bir kambur haline dönüşmüştür” dedi.

Bu proje için Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşkın’a teşekkür eden Kiraz,” Şehir Planlama bölümlerinde eğitim alan ve o dönemki proje sahası Çorum olan her planlama öğrencisinin hayali Çimento Fabrikasını kaldırmak, taşımak yada dönüşümünü sağlamaktır. Şehrin hakim rüzgar yönünde olan ve şehrin kuzey yönünde büyümesine engel olarak değerlendirilen fabrikanın kaldırılması artık bir öğrenci projesinde kalmayıp gerçekleşiyor olması 15 yıldır bu şehirde imar planı hazırlayan ve şehrin bir aşığı olarak beni ziyadesi ile mutlu etmiştir. Bu sebepten başta Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşkın beye ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Bundan sonra ne yapılmalı..
“Çimento Fabrikasının kaldırılması amacı ile ilk adımı atılan bu güzel projenin devamında da atılacak adımlar titizlik ile değerlendirilmeli ve projenin sonunda HERKES YAPAMAZ denilmelidir” diyen Kiraz, “Başkan beyin de ifade ettiği gibi şehrin tüm katmanlarının fikirleri ele alınarak değerlendirilmeli , ortak akılla hareket edilerek Çorum’un geleceğine yön verilmelidir. İşlevini yitirmiş sanayi alanlarının dönüşümlerinin kent kimliği açısından etkisi çok önemlidir. Ülkemizde ve Dünyada birçok örneğine rastladığımız bu tarzdaki projeler incelenip kentimizin ihtiyacı yönünde bir proje ile sonuçlandırılması en büyük temennimdir.
Bu şehirde 15 yıldır şehircilik projeleri hazırlayan bir Şehir Plancısı olarak Çimento Fabrikasının yeri için hazırlanacak projede maddi manevi her türlü desteği vermeye ben ve ekibimin hazır olduğunun bilinmesi ister, Tüm Çorum Kamuoyuna saygılarımı sunarım” şeklinde açıklamalarda bulundu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.