“İnsan Onuruna Yaraşır Bir Geçim Sağlamalıdır” « Çorum Gündemi

20 Nisan 2021 - 23:36

“İnsan Onuruna Yaraşır Bir Geçim Sağlamalıdır”

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin insan onuruna yaraşır geçinmeyi sağlayacak bir seviyede olması gerektiğini vurguladı.

“İnsan Onuruna Yaraşır Bir Geçim Sağlamalıdır”
Son Güncelleme :

28 Aralık 2020 - 11:02

Hak-İş İl Başkanı Mustafa Köroğlu, yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin insan onuruna yaraşır geçinmeyi sağlayacak bir seviyede olması gerektiğine vurgu yaptı.

Köroğlu, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK Genel Başkanları 25 Aralık 2020 Cuma Günü Türk-İş Genel Merkezinde bir araya gelerek asgari ücret konusundaki gelişmeleri değerlendirildiğini ve ortak açıklamaya imza atıldığını söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu dün Türk-İş’in ev sahipliğinde bir araya geldiğini kaydeden Köroğlu, Üç genel başkanın, toplantıda görüşmelerde gelinen aşamayı değerlendirdiğini, talep ve görüşlerini de ele aldıklarını açıkladı.

Köroğlu, toplantının ardından Atalay, Arslan ve Çerkezoğlu’nun imzasıyla yapılan ortak yazılı açıklamayı şöyle sıraladı;

“ASGARİ ÜCRET KESİNTİSİZ İŞÇİNİN ELİNE GEÇMELİ”
Açıklamada, işçilere aileleriyle yeterli yaşam şartlarını sağlayacak seviyede bir ücretin her zamankinden daha önemli hale geldiği belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı;

“Üçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir. Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir. Asgari Ücret Tespit Komisyonunca görev verilen Türkiye İstatistik Kurumunca bekar bir işçi için hesaplanan yaşama maliyeti kasım ayı itibarıyla net 2 bin 792 liradır. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. Bu ayın gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır. Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır.”

“HÜKÜMET VE İŞVEREN, TEKLİFLERİNİ KAMUOYUYLA PAYLAŞMALI”
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda hükümetin tutumunun belirleyici olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Geçmiş kimi yıllarda olduğu gibi Hükümet tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak bir asgari ücretin yürürlüğe girmesi için tüm imkanlarını seferber etmelidir. İşçi temsilcileri ‘insan onuruna yakışır’ bir düzeyde asgari ücret belirlenebilmesi için komisyon çalışmaları sırasında temel alınması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Üç işçi konfederasyonu olarak 4 Aralık 2020’de ortaklaştığımız ‘insan onuruna yaraşır bir asgari ücret’ belirlenmesi talebinin arkasında durmaktayız. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Hükümet ve işveren, asgari ücretle ilgili tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalıdır” denildi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.