KADEM’den Kadın Cinayetlerine Tepki! « Çorum Gündemi

20 Nisan 2021 - 23:06

KADEM’den Kadın Cinayetlerine Tepki!

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Çorum İl Temsilcisi Fatma Nur Şenol, dini nikahlı eşi tarafından öldürülen Aslı Dal ve kadın cinayetlerine tepki gösterdi.

KADEM’den Kadın Cinayetlerine Tepki!
Son Güncelleme :

06 Ocak 2021 - 11:09

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Çorum İl Temsilcisi Fatma Nur Şenol, dini nikahlı eşi tarafından öldürülen Aslı Dal ve kadın cinayetlerine tepki gösterdi.

Aslı Dal’ın dini nikâhlı olduğu ve 3 çocuğunun babası Polat Hatal tarafından boğularak öldürüldüğünü hatırlatan Şenol, “KADEM Çorum Temsilciliği olarak her zaman belirttiğimiz şekilde; yaşama hakkı, insan haklarının temelini oluşturan mutlak bir haktır. Eşref-i mahlukât olan insanın yaşama hakkının, insani ve vicdani değerlerden yoksun kişiler tarafından gasp edilmesi kabul edilemez” dedi.

“Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürüse, o sanki bütün insanlığı öldürmüştür” ayetini hatırlatan Şenol, “Bizler, şiddete karşı etkin mücadelenin geniş bir perspektifle, her an her yerde yapılması gerektiğine inanıyoruz. Bunun da; ailede, okulda, işte, sokakta, kısacası hayatın her alanında ve her yaşta etkin ve uygulanabilir bir eğitimle mümkün olabileceği kanaatindeyiz” diye konuştu.

“Kadın ölümleri, kızlarımızın diri diri yanmaları, İslm öncesi cahiliye döneminin aynısıdır” diyen Şenol, “Kadem Çorum Temsilciliği olarak, şiddet sonucu hayatını kaybeden kadınlara bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. Faillerin en ağır cezayı almasını sağlamak için ailelerinin ve yakınlarının haklı mücadelelerinde yanlarında olacağımızın sözünü veriyoruz. Kadına karşı şiddetin insanlığa karşı bir suç olduğunu ve bu suçu engellemek adına çaba gösteren herkesle dayanışma içinde olacağımızı buradan bir kez daha ilan ediyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.