’15 Bin Öğretmen Ataması Devede Kulak’ « Çorum Gündemi

19 Ekim 2021 - 17:56

’15 Bin Öğretmen Ataması Devede Kulak’

Eğitim Mil-Sen Genel Başkan Yardımcısı Cenap Tozlu, “Atama Bekleyen Öğretmen Adayları” ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.

’15 Bin Öğretmen Ataması Devede Kulak’
Son Güncelleme :

27 Eylül 2021 - 14:55

Eğitim Mil-Sen Genel Başkan Yardımcısı Cenap Tozlu, “Atama Bekleyen Öğretmen Adayları” ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığının rakamlarına göre 107 bin 909, sendikaların açıklamalarına göre ise 150 binden fazla öğretmen açığı olduğunu belirten Tozlu, “Her yıl bu rakamlar daha da artmaktadır. Yine Milli Eğitim Bakanlığına göre 460 bin, sendikalara göre ise tam 700 binden fazla atanamayan öğretmen vardır. Bu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda 15 bin öğretmen atamasının devede kulak bile olmayacağı aşikârdır” dedi.

Okulların açılmasına rağmen atama bekleyen binlerce öğretmenin, bu yıl da atanıp atanamayacakları ile ilgili kaygı yaşıdıklarını ifade eden Tozlu, “Öğretmen adayı binlerce genç, yıllar süren eğitimlerinin ardından bir o kadar yıl da sınavlara hazırlanıyorlar. Millî Eğitim Bakanlığı’nın yeterli sayıda kadro açmaması sebebiyle yarınlarına dair kaygılarla gün geçiriyorlar.  Öğretmen adayları, kontenjanların sınırlı ve yetersiz olması dolayısıyla geleceğe dair umutlarını yitirmekte, psikolojik buhranlar yaşamaktadırlar dedi. Atanamayan öğretmen adayları; mitinglerle, sosyal medyadaki kampanyalarla yada gazete manşetlerine konu olarak, problemlerini dile getirmeye çalışıyorlar. Öğretmen olmaya giden yolun farklı aşamalarında mağdur olan, çalışamayan, işsiz kalan, maddi ve manevi olarak yıpranan çok sayıda gencimiz bulunmaktadır” dedi.

“Yine atama yapılmayan boş kontenjanların ücretli öğretmenlerle doldurulmaya çalışılmaktadır” diyen Tozlu açıklamalarına şöyle devam etti;

“Eğitimin en büyük problemlerinden birisi de asgari ücretin de altında bir ücretle karın tokluğuna çalıştırılan, modern köleler diyebileceğimiz ücretli öğretmenlerdir. Geciktirilen her atama, ücretli öğretmen sayısını artırarak bu problemin bir kangren haline gelmesine sebep olmaktadır.

Bu yıl, Milli Eğitim Bakanlığı önceki senelere kıyasla çok daha az olan 15 bin kişilik kontenjan açıkladı. Bunun yanında 2020 ve 2021yılı KPSS’yi birleştirerek alım yapacak olması yine yüz binlerce gencin açıkta kalmasına yol açacak ve umutları tüketecektir.

2020 yılında öğretmen olmak için 440 bin aday KPSS’ye girmişken, 2021 yılında bu sayı 644 bin 875’e yükselmiştir. Ancak MEB’in 2020 ve 2021 için açtığı kontenjanın 15 bin ile sınırlı kalması eğitimin hiçbir problemin çözmeyecektir. Geçen yıl 40 bin öğretmen ataması yapılır iken, 2021yılı en az öğretmen ataması yapılan sene olmuştur.

Bu yıl yaşanan mağduriyetlerden birinin de 2020 itibarıyla KPSS sonuçlarının geçerliliğinin bir yıla indirilmiş olmasıdır. Daha önce sınav sonuçları  iki yıl boyunca geçerli olurken şimdi ise sınav sonucundan diğer sınav sonucuna kadar olması nedeniyle, öğretmen adaylarının 2020 yılının Eylül ayında yapılan KPSS’de aldıkları puan, bu yılki sınav sonuçlarının açıklanacağı 16 Eylül’den sonra geçerliliğini yitireceğinden yapılacak atama işleminde Bakanlık 2020 ve 2021 KPSS Puanları ile başvuru alarak 2021 yılını da aklınca aradan çıkarmayı hesap ederek 100 binlerce adayı mağdur edecektir. Bu sebeple; öğretmen adayları ve bizler, yetkililerden 2021 yılında KPSS’ye girenlerin mağdur olmaması adına sendika olarak; 2022 Şubat döneminde en az 60 bin üzerinde kontenjan açılmasını talep ettik.

Yine önceki yıllarda da atanamayan öğretmenlerle beraber, mesleğini icra edemeyen gençlerin sayısı yüz binlere dayanmaktadır. Okuyan öğretmen adayı öğrencilerde hesaba katıldığında 2023 yılında atanmayı bekleyen öğretmenlerin toplam sayısı 1 milyona ulaşmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığının rakamlarına göre 107 bin 909, ancak; Sayıştay raporlarından, Bakanlık verilerinden ve sahada yaptığımız gözlemlerden yola çıkarsak MEB’in 150 binden fazla öğretmen açığı vardır.

Hükümetin “pandemi” gerekçesiyle oluşan ekonomik sorunları bahane ederek, bu yılki kontenjan sayısını çok düşük tuttuğunu görmekteyiz.

Son olarak oysa ki; MEB, eğitim bütçesinde yüzde 1,5 ya da 2 oranında yapılacak bir artırmayla bile atanmayı bekleyen öğretmenlere kaynak oluşturabilir”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.