Çorum’da Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlandı « Çorum Gündemi

16 Eylül 2021 - 19:53

Çorum’da Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlandı

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla Çorum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde bir kutlama programı gerçekleştirildi.

Çorum’da Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlandı
Son Güncelleme :

16 Ekim 2020 - 7:37

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla Çorum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde bir kutlama programı gerçekleştirildi.

İlimizdeki tüm kadın üreticileri temsilen Beyhan Et-süt Ürünleri ve Hayvancılık işletmesi sahibi Budakören Köyü üreticilerinden Nilgün Kantar’açiçek ve plaketler takdim edildi.

Programda bir konuşma yapan Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Nilgün Hanımın şahsında; tarlasında, bahçesinde, gece gündüz demeden Türk tarımına katkı sağlayan kadın çiftçilerimizin gününü kutlar, çalışmalarında bol kazançlar temenni ederim’ diyerek duygu ve düşüncelerini aktardı.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya ise “Bugün Dünya Kadın Çiftçiler Günü. Kadınlarımız tarımsal üretimin her aşamasında sorumluluk üstlenmekteler. Tarım sektöründe istihdamın yarıya yakınını da kadınlar oluşturmaktadır. Hakkınızı ne yapsak ödeyemeyiz ama bugünün anısına sembolik olarak bu plaketi size takdim ediyorum, Dünya Kadın Çiftçiler Gününüz kutlu olsun” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kırsalda yaşayan kadın çiftçilere yönelik eğitici, istihdam sağlayıcı, sosyal ve ekonomik gelir seviyelerini arttırmaya yönelik birçok proje ürettiğini söyledi. Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nün 1997 yılından beri ülkemizde kutlanmakta olduğunu belirten Sarı; “Kadın çiftçilerimiz, evde çocuğuna bakıyor, tarlada, serada sebzesini büyütüyor, hayvanlarını yetiştiriyor. Kadın çiftçilerimizin tarıma, aile ve ülke ekonomisine olan maddi ve manevi katkılarını biliyoruz. İl Müdürlüğü olarak bizlerde projelerimizde ve faaliyetlerimizde onlara öncelik veriyoruz” dedi.

Kadını eğitmenin bir aileyi ve ailelerden oluşan toplumu eğitmek anlamına geldiğini ifade eden Sarı, “Uyguladığımız eğitimler ve etkinliklerle kadın çiftçilerimizin bilgi ve becerilerinin daha da arttırılmasını hedefliyoruz.İllimizde üreten ve ekonomiye can veren tüm kadınlar adına bu plaketi Nilgün Hanıma takdim etmekten mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Kadın girişimci ve üretici olarak böyle önemli bir günde anılmaktan oldukça memnun olduklarını belirten Nilgün Kantar, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler gününde hatırlanmanın manevi olarak kendilerini çok mutlu ettiğini dile getirdi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.