Dileklerini Yazıp, Gökyüzüne Bıraktılar « Çorum Gündemi

27 Eylül 2021 - 01:03

Dileklerini Yazıp, Gökyüzüne Bıraktılar

1989 yılından bu yana, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Dünya Çocuk Hakları Günü Çorum’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Dileklerini Yazıp, Gökyüzüne Bıraktılar
Son Güncelleme :

15 Kasım 2020 - 11:41

1989 yılından bu yana, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Dünya Çocuk Hakları Günü Çorum’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Çorum İş Kadınları Derneği (İŞKAD) ve Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği’nce (UCİM) Kadeş Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte çocuk haklarına dikkat çekildi.

Etkinliğe katılan çocuklar, Uzak Doğu kültüründe kağıttan bin turna kuşu yapanların dileğinin kabul edildiğine inanılmasından dolayı kağıttan 1000 tane turna kuşu yaparak, dileklerini balonlarla uçurdular.

Çorum İŞKAD Başkanı Semrin Kaleli, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Uzak Doğu kültüründe kağıttan bin turna kuşu yapanların dileğinin kabul edildiğine inanıldığını söyledi.

Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla çocukların dileklerine dikkati çekmek amacıyla harekete geçtiklerini belirten Çorum İŞKAD Başkanı Semrin Kaleli, Uzak Doğu kültüründe kağıttan bin turna kuşu yapanların dileğinin kabul edildiğine inanıldığını söyledi.

Çocukların dileklerinin yazılı olduğu origami turna kuşlarını Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e ulaştırmayı arzu ettiklerini dile getiren Kaleli, “Çocuklarımızın dileklerini heybemize koyup Ankara’ya gitmek istiyoruz. Bugünden geleceğe bir mesajımız var. Çocuklara güvenilir bir dünya bırakmak yerine, kendini güvende hisseden çocuklar bırakırsak dünyaya, sorun çözülmüş olacak aslında.” diye konuştu.

UCİM İl Koordinatörü Hande Güllü de 66 ilde organize olup mağdur çocuklara yönelik çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Çocuklara hukuki ve rehabilitasyon desteği sağladıklarına işaret eden Güllü, “Asıl amacımız eğitim desteği vermek. Biliyoruz ki çocuk istismarının önlenmesinde eğitim başlı başına bir çözüm. Çocuklarımız vatanımızdır, vatanımıza sahip çıkmalıyız.” ifadesini kullandı.

Çorum Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Gizem Bulkan ise 20 Kasım 1988’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin imzalandığını, Türkiye’nin de 1990 yılında sözleşmeye imza atarak taraf haline geldiğini aktardı. Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde çocuklarla ilgili yaşama, gelişme, korunma ve katılma hakkı olmak üzere 4 temel hak yer aldığını belirten Bulkan, “Çocuk hakları en temel insan hakkıdır. Çocuk Hakları Komisyonu olarak hem mağdur çocuklarımızın haklarını aramak hem de müşteki ailelerine hukuken destek olmak hususunda destek vermeye hazırız.” diye konuştu. Etkinlik sonunda kağıttan 1000 turna kuşu yapılmasında emeği geçen okul idareci ve öğretmenlerine teşekkür plaketi verildi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.