‘En Tüksek Riks Sağlık Çalışanlarında’ « Çorum Gündemi

16 Eylül 2021 - 18:47

‘En Tüksek Riks Sağlık Çalışanlarında’

Çorum Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Azak, Covid-19 pandemisinde sağlık çalışanlarının normal halka göre hastalığa yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

‘En Tüksek Riks Sağlık Çalışanlarında’
Son Güncelleme :

12 Kasım 2020 - 17:06

Çorum Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Azak, Covid-19 pandemisinde sağlık çalışanlarının normal halka göre hastalığa yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

“Hastaların sağlığına kavuşması için kendi hayatını riske atarak, büyük bir özveriyle çalışan başta hekimler olmak üzere tüm sağlıkçılarımızın hayatlarını kaybettiklerine üzülerek şahit oluyoruz” diyen Azak, “Aramızdan ayrılan çok sayıda sağlık çalışanının geride kalan yakınlarının güvende olması tüm halkımızın sorumluğundadır. Bu sebeple Covid-19 enfeksiyonunun tüm sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesine yönelik gerekli düzenlemelerin yapılmasını idarecilerimizden talep ediyoruz” dedi.

Azak yaptığı yazılı açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Ülkemizdeki 64 tabip odası ortak bir şekilde şu açıklamayı yapmıştır; Resmi olarak ilk Covid-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinden bugüne Covid-19 pandemisi ülkemizin öncelikli gündemi haline gelmiştir. Hekimler/sağlık çalışanları olarak yurttaşlarımızın Covid-19 salgınını en az etki ve en az can kaybı ile geçirmesi için canla başla çalışmaktayız. Covid-19 hastalığında mesleki maruziyet açısından, sağlık çalışanları en riskli gruptur. Toplumun diğer kesimlerine göre sağlık çalışanları pandemiden kat be kat daha fazla etkileniyor. Pandemi sürecinde daha da yoğun emek gerektiren sağlık hizmeti sunarken, şu ana kadar 60’ı hekim olmak üzere en az 141 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

Covid-19’un meslek hastalığı kabul edilmesi, tükenmişlik yaşayan sağlık çalışanları için vazgeçilmez bir taleptir. Bu nedenle; Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve imzası bulunan tabip odaları olarak, başta kaybettiğimiz meslektaşlarımız olmak üzere Covid-19’un tüm sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesini talep ediyoruz.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.