İHH On Bininci Su Kuyusunu Açtı « Çorum Gündemi

22 Mayıs 2022 - 22:45

İHH On Bininci Su Kuyusunu Açtı

21 yıldır dünyanın dört bir yanında su kuyusu açarak insanların temiz su ihtiyacını karşılayan İHH, 10 bininci su kuyusunu Mali’de hizmete açtı.

İHH On Bininci Su Kuyusunu Açtı
Son Güncelleme :

27 Eylül 2021 - 12:29

21 yıldır dünyanın dört bir yanında su kuyusu açarak insanların temiz su ihtiyacını karşılayan İHH, 10 bininci su kuyusunu Mali’de hizmete açtı.

Çorum İHH Su Kuyularına Destek Bekliyor

Dünyada her 10 kişiden biri suya erişemiyor; kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyonlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyada kitlesel hastalıklar giderek artıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı ise dünya üzerinde su problemi yaşayan insanların temiz suya ulaşabilmesi için çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu çalışmaların başında ihtiyaç bölgelerinde su kuyusu açmak geliyor.

 Gönül bağı kuruluyor

Açılan su kuyuları, halkın temiz ve içilebilir su ihtiyacını sağlamakla birlikte özellikle hayvancılık ve küçük tarımsal faaliyetlerde de kullanılarak bölge insanları için geçim kaynağı oluyor. Susuzluk ve kıtlığın önlenmesinde önemli bir faktör olan su kuyuları ile bölgelerde gönüller fethediliyor ve bölge halkı ile bağışçılar arasında gönül bağı kuruluyor.

4,5 milyon kişinin artık temiz suyu var

2021 yılı içerisinde de su kuyusu çalışmalarına ara vermeden devam eden İHH, Afrika ve Asya ülkelerinde su kuyuları açarak yüz binlerce insana umut oldu. Mali’nin Segou şehri Cemenibugu Köyü’nde açtığı Su Kuyusu ile birlikte İHH’nın 2000 yılından bu yana 41 ülke ve bölgede açtığı su kuyusu sayısı 10 bine ulaştı. Su kuyularından günlük istifade eden sayısı ise 4 milyon 478 bin 400’e ulaştı. Açılan standart su kuyularının yanında İHH bir de 104 adet derin su kuyusunu çeşitli ülkelerde hizmete açtı. Standart kuyuları açmanın ihtiyacı karşılamadığı bölgelerde ve durumlarda devreye sokulan daha kapsamlı derin su kuyuları; depo, tesisat, güneş enerjisi sistemi, jeneratör, ve benzeri özelliklerle birlikte inşa edildi. Derin su kuyularının her biri yaklaşık 5 ila 10 bin kişinin ihtiyacını karşılıyor.

Dünya’nın Dört Bir Yanına Umut Dağıtıyor

İHH’nın açmış olduğu kuyuların en az 5 yıl su akma garantisi olması için ciddi bir fizibilite yapılarak yerler belirlenmekte ve aynı zamanda kuyu müştemilatı ile birlikte hayata geçirilmektedir. Bazı bölgelerde su depoları, bazı bölgelerde halkın suyu daha rahat kullanabilmesi için çeşmeler yapılmaktadır.

İHH’nın bugüne kadar su kuyusu açtığı ülke ve bölge isimleri şu şekilde:

Afganistan, Bangladeş, Benin, Burkina Faso, Burundi, Cibuti, Çad, Endonezya (Açe), Etiyopya, Filistin (Gazze), Gana, Gine, Güney Afrika, Hindistan, Irak, Kamboçya, Kamerun, Kenya, Keşmir, Kırgızistan, Liberya, Lübnan, Mali, Moğolistan, Filipinler (Moro), Myanmar, Nijer, Nijerya, Pakistan, Patani, Ruanda, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sri Lanka, Sudan, Suriye, Tanzanya, Togo, Uganda ve Zimbabve.

Sizin De Hayrınız Olsun

Destek olmak isteyen hayırseverlerimiz, tüm operatörlerden KUYU yazıp 3072’ye SMS göndererek 5 TL bağışta bulunabilirler. Bir su kuyusunun tüm maliyetini karşılamak isteyen bağışçılarımız ise Çorum İHH’nın banka hesaplarına ya da online bağış yaparak mağdurlara umut olabilirler.

İrtibat Tel: 0364 2242620  – 0538 8777655

VAKIF KATILIM BANKASI ÇORUM ŞB.

ÇORUM İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİ İNSANİ YARDIM DERNEĞİ İBAN NO :

TR17 0021 0000 0001 9001 9000 01.

ZİRAAT BANKASI ÇORUM ŞB.

ÇORUM İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİ İNSANİ YARDIM DERNEĞİ İBAN NO :

TR84 0001 0000 7870 5591 0950 01

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.