Köyüne Örnek Tesis Kurdu « Çorum Gündemi

19 Ocak 2022 - 18:02

Köyüne Örnek Tesis Kurdu

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) aldığı 1 milyon 500 bin liralık hibe ile köyüne örnek bir tesis kurdu.

Köyüne Örnek Tesis Kurdu
Son Güncelleme :

13 Haziran 2019 - 8:08

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) aldığı 1 milyon 500 bin liralık hibe ile köyüne örnek bir tesis kurdu.

TKDK’nın IPARD I 14. Çağrısına sunduğu projesiyle, yaklaşık 2 milyon 500 bin liralık yatırımı için 1 milyon 500 bin lira hibe alan Ali Öğer, aynı zamanda muhtarlığını yaptığı köyünde hemşehrilerine de örnek olmanın gururunu yaşıyor.

1981 Çorum-Alaca doğumlu olan Öğer, çocukluk yıllarından beri hayvancılıkla uğraştığını ve hep hayalini kurduğu tesise TKDK ile kavuştuğunu söyledi. Komşu köyden TKDK desteği ile yapılan ahırı gördükten sonra aynı köyden arkadaşının da desteğiyle birlikte proje yapmaya karar veren başarılı yatırımcı, TKDK’nın hibe desteği sağlamasının yanı sıra sürdürülebilir projeler için de destek olduğunu ifade etti.


TKDK YAPTIĞI ÇALIŞMALARLA DA BİZİ YALNIZ BIRAKMIYOR

Geçen yıl Hitit Üniversitesi ve TKDK Çorum İl Koordinatörlüğünün ortaklaşa yürüttüğü bir çalışmayla ilçede buzağı ölümlerinin önlenmesi ve süt hijyeni konulu eğitim semineri düzenlendi ve bu yılda TKDK merkez teşkilatının Samsun’da bölgesel olarak düzenlediği AB çevre ve hijyen standartları farkındalık eğitimlerine katıldığını anlatan Öğer, “AB standartlarında olan işletmem için, TKDK tarafından sağlanan bu eğitimlerle, standartların önemini daha iyi anladım.” dedi. Avrupa standartlarında üretim yaparak ülke ekonomisine katkı sağladığı için mutlu olduğunu belirten Muhtar Öğer, “2000 yılından bu yana eski sistem ahırımda hayvancılık faaliyetlerimi yürütmekteydim. Oldukça zor şartlar altında yoğun bir faaliyetimiz vardı. Şimdi modern ahırımda aldığım makine ve ekipmanların da sayesinde yem dağıtımından, gübre temizlemeye, süt sağımından, hayvanların bakımına kadar her işim kolaylaştı. Kendime ve köyümün hizmetlerine daha fazla vaktim kaldı. 60 başlık olarak planladığım işletmemde şuan 50 hayvanım var. Yakın zamanda tam kapasiteye ulaşmayı planlıyorum.” diye konuştu. Bölgede örnek bir tesisi hayata geçiren Öğer, IPARD desteklerinin çok önemli bir fırsat olduğunu ve yatırım fikri olan hemşerilerine destek vermekten mutluluk duyacağını ifade etti.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.