“Sağlıkçıların Özlük Hakları Acilen İyileştirilmeli” « Çorum Gündemi

27 Eylül 2021 - 02:01

“Sağlıkçıların Özlük Hakları Acilen İyileştirilmeli”

Türk Sağlık Çorum Şube Başkanı M. Fatih Gök, sağlık çalışanlarının özlük haklarında acilen iyileştirme yapılması gerektiğini açıklayarak, “Sağlık çalışanlarının özlük haklarında iyileştirme yapmak için neyi bekliyorsunuz?” diye sordu.

“Sağlıkçıların Özlük Hakları Acilen İyileştirilmeli”
Son Güncelleme :

17 Kasım 2020 - 14:16

Türk Sağlık Çorum Şube Başkanı M. Fatih Gök, sağlık çalışanlarının özlük haklarında acilen iyileştirme yapılması gerektiğini açıklayarak, “Sağlık çalışanlarının özlük haklarında iyileştirme yapmak için neyi bekliyorsunuz?” diye sordu.

Türk Sağlık Çorum Şube Başkanı M. Fatih Gök, 11 Mart 2020 tarihinden itibaren sağlık çalışanlarının fedakârca bir mücadele ile kahramanlık destanı yazdıklarını ifade etti.

“ÖNEMLİ OLAN BAKANLIĞIN NE YAPACAĞI”

11 Mart 2020 tarihinden bugüne kadar ki süreçte yüzden fazla sağlık çalışanının şehit olduğunu aktaran Gök, “Sağlık çalışanları fedakarca bir mücadele ile kahramanlık destanı yazmaktadır. Bu süreçte 100’den fazla çalışma arkadaşımız şehit olmuş, 50 bine yakın arkadaşımızda virüse yakalanmıştır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, hasta arkadaşlarımıza da acil şifalar dileriz. Salgının tekrar artış gösterdiği şu günlerde Sağlık Bakanlığı çalışanların izinlerini iptal ederek yeni bir seferberlik başlatmıştır. Ancak sağlık çalışanlarının da dinlenmeye ihtiyaçları vardır, bu husus göz ardı edilmemelidir. Tüm sağlık çalışanları vatan, millet ve devlet için dün olduğu gibi bugünde fedakârca göreve hazırdır. Fakat bu süreçte önemli olan Bakanlığın ne yapacağıdır. Sağlık çalışanlarının beklentileri artık karşılanmalı, özlük hakları iyileştirilmelidir. Kırgın olan, tükenmişlik sendromu yaşayan çalışanların motivasyonunu yükseltmek için bu şarttır.Bu nedenle adaletsiz, haksız ve beklentileri karşılamaktan çok uzak tavandan ek ödeme terk edilmeli, acil olarak maaşa tek ödeme şeklinde bir zam yapılmalıdır” dedi.

Kadro bekleyen çalışanların taleplerinin karşılanmasını isteyen Gök, 3600 ek göstergenin hemen hayata geçirilmesini istedi.

Yıpranma payının makul bir düzeye getirilmesini kaydeden Gök, görevde yükselme sınavında mülakatta herkese aynı puanın verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“ŞİDDETE AĞIR YAPTIRIMLAR GETİRİLMELİ”

Sağlık çalışanlarına yapılan şiddete ağır yaptırımların gelmesini isteyen Gök, “Ehliyet ve liyakat esas alınarak bir sağlık yönetimi dizayn edilmelidir. Hiç kimseye ayrıcalık yapılmamalı, ayrımcılık uygulanmamalıdır.
Bakanlık alkış ve teşekkür yerine çalışanların taleplerine dikkat kesilmeli bunları karşılamak için de gereğini yapmalıdır. Sağlık çalışanları madem tam bir seferberlik halindedir o halde sağlık çalışanları için herşeyi seferber etmek adına başta Bakanlık olmak üzere tüm kamu idaresi üzerine düşeni yapmalıdır. Süreç iyi dilek ve temenniler devrini çoktan geçmiştir. Somut adımlar atılmalı, kangrenleşen sorunlara çözüm üretilmeli, garabet düzenlemeler terk edilmelidir.Sağlık Bakanlığı izin iptali konusunda gösterdiği eşitliği tüm çalışanların hak ve hukukları içinde titizlikle göstermelidir” diye konuştu.

“SAĞLIKÇILARIN SORUNLARI MASKELENMEMELİ”

“Sağlık çalışanlarının sadece bunlar yapılırsa ağzı tatlanacak gönlü ferahlayacaktır” diyen Gök, yaptığı yazılı açıklamasına şöyle devam etti; “ Aksi takdirde kuru laf, boş icraatlar devam ederse Sağlık ordusu büyük bir yara daha alacaktır.

Pandeminin 1. dalgasında yapılan tüm hataları Bakanlık gözden geçirmeli ve yanlışta ısrarını sürdürmemelidir. Virüsün insanların birbirine yaklaştıkça yayıldığı nasıl bir gerçeklik ise sağlık çalışanlarının sorunlarına uzak kalındıkça meselenin içinden çıkılmaz bir hal alarak her yere olumsuz tesirleri olacağı da bir o kadar gerçektir.

Maske virüsten koruyor ise de sağlık çalışanlarının sorunlarını maskelemek sağlık hizmetlerine zarar vermektedir.

Kısacası beklentimiz özlük haklarında gerekli iyileştirmelerin bir an önce yapılmasıdır. Çünkü kantarın topuzu kaçmış, sabır taşı çatlamış, bardak ta dolup taşmıştır. Türk Sağlık-Sen olarak dün olduğu gibi bugün de hak ve hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Çeyrek asrı aşan sendikal mücadelemizde hiçbir zaman geri durmadık. Her daim çalışanın yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Hak sahibine teslim edilene, sorunlar çözülene ve talepler karşılanana kadar durmayacağız” şeklinde ifadelerde bulundu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.