Şehit Yakınları ve Gaziler Onuruna Yemek Verildi « Çorum Gündemi

16 Ocak 2022 - 13:54

Şehit Yakınları ve Gaziler Onuruna Yemek Verildi

Çorum’da valilik tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla şehit yakınları ve gaziler onuruna yemek programı düzenlendi.

Şehit Yakınları ve Gaziler Onuruna Yemek Verildi
Son Güncelleme :

15 Temmuz 2019 - 8:58

Çorum’da valilik tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla şehit yakınları ve gaziler onuruna yemek programı düzenlendi.

Vali Mustafa Çiftçi “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” programı kapsamında şehit yakınları ve gaziler ile yemekte buluştu.

Çorum Valiliği tarafından düzenlenen yemek programına eşi Azime Çiftçi ile birlikte katılan Vali Mustafa Çiftçi, şehit yakınları ve gazilerle görüşerek, selamlaştı.

Programda bir konuşma yapan Vali Mustafa Çiftçi, “Bu gün 15 Temmuz’un üçüncü yıl dönümü, şehit yakınlarımız, gazilerimiz, gazi yakınlarımız, değerli misafirlerimiz katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Şehitlik ve gazilik bizim kültürümüzde önemli bir yer tutuyor. Şehitlik bizim inancımızda peygamberlikten sonra gelen en yüce makamlardan birisidir” dedi.

Şehitliğin yüce bir mertebe olduğunu ifade eden Vali Çiftçi, “Hz. Ömer efendimizin deyimiyle şehit kendisini Allah’a adamış kimsedir. Allah’ın cennet karşılığında canını satın aldığı kimsedir şehit. Böylesine yüce bir mertebedir şehitlik. Herkese de nasip olmayan bir mertebedir aynı zamanda. Burada müftülükten arkadaşlar da var onların alanlarına fazlaca girmek istemem ama islam kumandanlarından meşhur Halid Bin Velid Hazretleri vardır. Vücudunda kılıç izi, mızrak değmeyen yer kalmamış ama nihayetinde şehit olamamış bir gazi olarak vefat etmiş ve bundan dolayı da kendisini son derece kınamış. Şunu demeye getiriyorum şehitlik son derece yüce bir mertebe” diye konuştu.

15 Temmuz’ da 251 şehidin verildiğini hatırlatan Vali Çiftçi,  “İkibini aşkın gazimiz oldu ben bütün şehitlerimize Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Bütün gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorum. Allah nice mürüvvetler göstersin daha başka acılar yaşatmasın memleketimize, ben sözümü fazla uzatmıyorum yemeğimize katıldığınız dan dolayı buraya uzaktan yakından teşrif ettiğinizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 15 Temmuz eğer başarıya ulaşsaydı, vukuu bulsaydı, amacına ulaşsaydı hainler, bu gün Türkiye diye Türkiye Cumhuriyeti diye bir devlet olmayacaktı. Bir yandan Ermenistan, bir yandan Kürdistan, gibi devletler kurulacak öbür taraftan da kısa bir coğrafyaya sıkışmış kalmış ve birbiriyle mücadele eden insanlar olacaktı. Cenab-ı Hak bizi o gün büyük bir badireden korudu. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde sokaklara inen meydanları dolduran vatandaşlar hainlerin, yerli ve yabancı hainlerin o emellerine geçit vermedi.

Onun için diyoruz ki Allah devletimizi, milletimizi bu tür badirelerden, bu tür darbe girişimlerinden korusun. Devletimize, milletimize zeval vermesin. Hepinize tekrar hayırlı akşamlar diliyorum. Allah’a emanet olun, sağlıkla selametle kalın, Allah’ın rahmeti bereketi hepinizin üzerine olsun” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarının katıldığı programa ayrıca, Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Garnizon Komutanı Per. Alb. Çetin Öcal, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Serdar Ceylan, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Abdurrahman Başbuğ, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Günay, kurum müdürleri, siyasi ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.