Trafikte Yaya Önceliği Denetlenecek « Çorum Gündemi

25 Temmuz 2021 - 02:54

Trafikte Yaya Önceliği Denetlenecek

“Kırmızı Çizgimizi Çekiyoruz” uygulaması ile yaya önceliğine dikkat çekilecek.

Trafikte Yaya Önceliği Denetlenecek
Son Güncelleme :

30 Mart 2021 - 11:38

“Kırmızı Çizgimizi Çekiyoruz” uygulaması ile yaya önceliğine dikkat çekilecek. Çorum Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi tarafından, uygulama hakkında bilgi verildi

Yaya geçişlerine öncelik verilmesini sağlamak amacıyla 30 Mart Salı günü 12:00 ile 15:00 arasında tüm illerde eş zamanlı olarak etkinlik yapılacak.  İl Emniyet Müdürlüğü binasında Trafik Denetleme Şube Müdürü Bünyamin Demir, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Ogün Evci ve Trafik Şubeler Bürolar Amiri Kazım Durmaz tarafından basın mensuplarına bilgi verildi.

Evci, 30 Mart’ta ülke genelinde 200 bin personelle “Yaya güvenliğinin bekçisiyiz” etkinliği yapılacağını söyledi.”Öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla düzenlenecek etkinlikte sürücülere geçiş önceliğinin yayalarda olduğunun hatırlatılacağını belirten Evci, 2018 yılından bu yana benzer etkinliklerin yapıldığını hatırlattı.

Demir de Çorum’da 135 okul önü ve 180 yaya geçidi olmak üzere 315 noktada 750 polisin katılımıyla uygulama yapılacağını aktardı. Uygulamayla araçların yayalara yol vermesinin hedeflendiğini vurgulayan Demir, sürücü ve yayaların en az riskle ulaşımlarının sağlanması için tedbirleri almaya gayret ettiklerini dile getirdi.

Durmaz ise 2018’in yaya öncelikli yıl ilan edildiğini anımsatarak, “Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklikle yayaların yolun karşısına geçmek için gelen araçların hızlarını göz önünde bulundurma zorunluluğu kaldırıldı, yerine yaya geçidine yaklaşan sürücülerin yavaşlayıp ya da durup yayalara ilk geçiş hakkını vermesi zorunluluğu getirildi. Yarın yapılacak uygulamalarla sürücü ve yayalara bu kurallar hatırlatılacak.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.