Ziraat Odası Başkanlarından Soğan Üreticisine Destek « Çorum Gündemi

3 Aralık 2021 - 16:20

Ziraat Odası Başkanlarından Soğan Üreticisine Destek

Çorum Ziraat Odası Başkanları soğan üreticilerine destek vermek amacıyla üreticileri ziyaret ederek, açıklamalarda bulundular.

Ziraat Odası Başkanlarından Soğan Üreticisine Destek
Son Güncelleme :

12 Kasım 2021 - 16:23

Çorum Ziraat Odası Başkanları soğan üreticilerine destek vermek amacıyla üreticileri ziyaret ederek, açıklamalarda bulundular.

Yapılan Çorum Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısından sonra hep birlikte yakın köyde soğan üretimi yapan çiftçiyi ziyaret ederek, burada sorunlarla ilgili açıklama yaptılar.

Çiftçilerin Ziraat Odalarına sorunların çözümü noktasında baskı yaptıkları belirtilen Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, soğan üreticilerinin verdikleri tepkilerde haklı olduğunu söyledi.

SAYAN, “SOĞANLAR ÜTETİCİLERİN TARLASINDA KALDI”

Soğanların üreticinin tarlasında kaldığına dikkat çeken Sayan, “Şu ana kadar tarlalarda soğanın kalmaması lazımdı ama üretici soğanların maliyetini kurtarmadığı için sökülmiş vaziyette tarlada bırakmaktadır. Kaliteli üretilen soğanları çiftçilerimiz tarladan toplayıp, satış aşamasına getirememektedir. Bunun amacı da üretim maliyetinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü tarladan kaldırmak maliyeti, şu anda ki satış maliyetinden yüksek olduğu için çiftçiler çok mağdur durumdadır” dedi.

KÖSE, “DEVLET TARAFINDAN YAPILAN DESTEKLER DÜŞÜK”

Tarlalarda gübresiz ekip yapıldığının ifade eden Mecitözü Ziraat Odası Başkanı Satılmış Köse “ Bu sorunların milletvekillerine, bakanlara iletilip, acil çözüm bulunması gerekmektedir, yoksa soğanlar tarladan kalacak ve çürümeye başlayacaktır. Geçen yıla göre gübrenin fiyatı bu yıl yüzde 300 artmasından dolayı çiftçiler gübre ve mazot alamayacak hale gelmiştir. Bakanlığımızdan gübre ve mazotla ilgili gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

İhracatta gümrük vergisinden dolayı bir kısıtlama olduğuna vurgu yapan Köse, bunun için de ihracat yapılamadığından iç piyasanın da üretilen soğanları tüketme şansının olmadığını ifade etti.

Devlet tarafından yapılan desteklemelerin düşük kaldığını kaydeden Köse, “Geçen sene ki sertifikalı tohum desteklemeleri hala ödenmedi. Bu yüzden çiftçilerimizde sertifikalı tohumları pahalılıktan dolayı alamıyor, sertifikasız tohumlarda da verim elde edilemiyor” şeklinde konuştu.

SAYGIN, “HUBUBAT VE ÇELTİK ÜRETİCİLERİDE ZOR DURUMDA”

Uğurludağ Ziraat Odası Başkanı Davut Saygın, bu sorunların sadece soğan üreticilerinde değil aynı zamanda hububat ve çeltik üreticilerinde aynı sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Çiftçilerin ürettikleri çeltiklerinde tarlada kaldığını öne süren Saygın, “Bizim devletten beklentimiz üreticimize tüccara ezdirmesin. Girdilerimiz 3 kat artmasına rağmen ektiğimiz çeltiğimizi bu senede maalesef geçen seneki rakamlara vermek zorunda kaldık” dedi.

Çeltik maliyetinin üreticileri kurtarmadığını kaydeden Saygın, bununla birlikte üreticinin, üretimi durdurma noktasına geldiğini ve bu konularda yetkililerde destek beklediklerini ifade etti.

METEOĞLU, “MAZOT VE GÜBRE ZAMLARINI DURDURUN”

Çiftçilerin destek istemediğini belirten Boğazkale Ziraat Odası Başkanı Ahmet Meteoğlu, ufak tefek desteklerle çiftçilerin ayakta duramayacağını söyledi.

Mazot ve gübre zamlarının durdurulması çağrısında bulunan Meteoğlu, böylelikle çiftçilere büyük bir destek olunacağına işaret etti.

Çiftçilerin üretimden uzaklaştığına vurgu yapan Meteoğlu, devletten çiftçilerin sorunları el atmasını istedi.

OLUKCU, “DESTEK DEĞİL, MAZOT VE GÜBREDE İNDİRİM İSTİYORUZ”

40 seneler çiftçilik yaptığını belirten soğan üreticisi Yaşar Olukçu, mazotun ve gübrenin aşırı zamlanmasından dolayı zor durumda olduklarını ve ürünlerini tarladan kaldıramadıklarını ifade etti.

Olukcu, çiftçilerin devletten destek değil, mazot ve gübre fiyatların da indirim yapılmasını istediğini kaydetti.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.