Çin Zulmünü Gözyaşlarıyla Anlattılar « Çorum Gündemi

16 Mayıs 2022 - 18:28

Çin Zulmünü Gözyaşlarıyla Anlattılar

Çin’in Doğu Türkistan’a yönelik uyguladığı politika, Çin Toplama Kampı Mağdurları Platformu üyelerince Çorum’da protesto edildi.

Çin Zulmünü Gözyaşlarıyla Anlattılar
Son Güncelleme :

01 Kasım 2021 - 15:51

Çin’in Doğu Türkistan’a yönelik uyguladığı politika, Çin Toplama Kampı Mağdurları Platformu üyelerince Çorum’da protesto edildi.

Çin Toplama Kampı Mağdurları Platformu ve İHH Çorum Temsilciliği tarafından Hürriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Çin Toplama Kampı Mağdurları Platformu Sözcüsü Mirzehmet İlyasoğlu yaptığı açıklamada, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı baskı ve işkenceleri anlattı. Toplama kamplarında insanların her gün işkencelere maruz kaldığına dikkat çeken İlyasoğlu, “Çin, tüm çıplaklığıyla Doğu Türkistan’da soykırım yapıyor.” dedi.

İlyasoğlu, “Türkiye’de il il dolaşarak Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmünü anlatmaya çalışıyoruz. Çin 1949’da Doğu Türkistan’ı işgal ettiğinden bu yana kadar Doğu Türkistan’da her türlü zulüm, işkence, baskı ve katliamlara imza atmıştır.” dedi.

İnsanların toplama kamplarında köle işçi olarak çalıştırıldığını da söyleyen İlyasoğlu, “İnsanların köle işçi olarak çalıştırılmasından dolayı dünyaca ünlü tekstil markaları Çin’den ithalatını durdurmuştur. Onlar parayı değil, insanlığın tarafını tutmuştur. Şu an toplama kamplarında kadınlara sistematik tecavüz uygulanmaktadır. Toplama kamplarında insanlar ya hayatlarını kaybetmektedir ya da felç olarak ailelerine teslim edilmektedir. Onun için toplama kampları Çin’in söylediği gibi bir eğitim kampı veya mesleki okul değildir; orası biyolojik bir deney kampıdır.” diye konuştu.

Türkiye’yi Çin’in propagandasına teslim etmeyeceklerini de söyleyen İlyasoğlu, “Çin’e karşı bizim zayıf olmadığımızı hatırlatmak istiyoruz. Çin ekonomik olarak güçlü gözükse de Çin bu ekonomik gücüne Türk ve İslam devletlerinin tüketimleri ile ulaştı. Çin ya bu zulmü durduracak ya da biz ölene kadar bu zulmü dünyaya duyurmaya çalışacağız. Buna asla sessiz kalmayalım. Biz buna sessiz kalırsak Allah’ın karşısına çıktığımızda başımızı kaldırmaya yüzümüz olmayacaktır. Onun için biz sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Bu zulmü engellemeye maalesef bizim gücümüz tek başımıza yetmiyor.” dedi.

Basın açıklamasına yakınları toplama kamplarında tutulanlar da katıldı. Çin Toplama Kampı’ndaki ailelerinden yıllardır haber alamayan mağdurlar,  yaşananları gözyaşları içinde anlattı.

İHH İnsani Yardım Vakfı Çorum Şubesi Başkanı Selim Özkabakçı da Çin’in Doğu Türkistan’da soykırım suçu işlediğini dile getirdi.  Özkabakçı, “Toplama kamplarında keyfi güç kullanımı, özgürlüğün sistematik olarak kaldırılması, kültür ve inançların tahkiri, ideolojik baskılama, insanlıktan çıkarma, taciz, tecavüz, fiziki ve psikolojik işkence, cinayet ve soykırım suçları işlenmektedir. Kısacası bu kamplar, tüm insan haklarının ihlal edildiği yerlerdir. Çorum Hürriyet Meydanı’ndan Doğu Türkistanlı misafirlerimizin huzurunda zalim Çin’e ve tüm dünyaya sesleniyoruz. Doğu Türkistan’daki toplama kampları kayıtsız şartsız bir an evvel kapatılmalıdır. Bölgede uygulanan tüm hak ihlallerine derhal son verilmelidir. BM, Çin’in insan haklarını ayaklar altına alan toplama kampları vahşetini derhâl durduracak sahici adımlar atmalıdır.”  dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.