Gerçekler Neden Söylenmiyor? « Çorum Gündemi

19 Ocak 2022 - 17:44

Gerçekler Neden Söylenmiyor?

Çorum Belediyesi tarafından yaptırılan 15 bin kişilik yeni stadyum Çorum gündeminden bir türlü düşmüyor.

Gerçekler Neden Söylenmiyor?
Son Güncelleme :

08 Temmuz 2019 - 6:42

Çorum Belediyesi tarafından yaptırılan 15 bin kişilik yeni stadyum Çorum gündeminden bir türlü düşmüyor.

Dr. Turhan Kılıçcıoğlu Stadı ve Atatürk Spor Salonu yerinin imara açılmasına karşılık olarak Çorum Belediyesi tarafından yeni stadyum ve spor salonu inşa edildi ve yapımı son aşamaya gelindi.

Mevcut stadyumun yeriyle ilgili açılan davalar nedeniyle konut ve iş merkezi yapımı ile ilgili imar planı değişikliğinden vazgeçildi. Buna rağmen ihale edilen stadyum ve spor salonu inşaatına dönemin belediye yönetimleri tarafından devam edildi.

14 Ocak 2016 yılında yaklaşık maliyeti 66 milyon 953 bin 14 kuruş olarak belirlenen stadyumun ihalesi 59 milyon 900 bin TL ile en uygun teklifi veren Çakır İnş. İth. İhr. San ve Tic. Ltd. Şti.’nde kaldı.

72 bin metrekarelik bir alanda inşa edilen 15 bin kişilik stadyumun, KDV ve sözleşmeden doğan farklarla birlikte 80 milyon TL’ye malolacağı açıklanmıştı.

Ancak, bugün stadyumun 157 milyon TL’ye malolduğu söyleniyor, yazılıyor.

Bu aradaki rakam farkının neden dolduğu, şişirmemi olduğu bilinmiyor, ancak hemen herkes her platforma bu konuyu konuşuyor, yorum yapıyor. Gerçekler bir türlü Çorum kamuoyuna anlatılmıyor.

O dönemde yapılan açıklamaya göre, yapılan sözleşmede stadın 810 günde bitirilmesi gerekiyordu. Ancak aradan 930 gün geçmiş olmasına rağmen stadyum teslim alınamadı.

Sözleşmede işin belirtilen tarihte bitirilememesi halinde tarafların nasıl bir yükümlülük taşıdığı şu ana kadar açıklanmadı, ancak müteahhit firmanın 18 milyon alacağı olduğu iddia ediliyor. Stadyumun da bu borçtan dolayı teslim alınamadığı ileri sürülüyor.

Bu durumda nasıl bir ihale şartnamesi olduğu yönünde kafaları karıştırıyor.

2018 yılını kapsayan Sayıştay raporları üzerinden CHP meclis üyeleri tarafından günlerdir paylaşımlar ve yayınlar yapılıyor.

Belediyenin 400 milyonu aşan borcunun olduğu, bunun içerisinde de en büyük payın stadyumdan kaynaklandığı dile dökülüyor.

Bazı basın yayın kuruluşlarında da “Belediye battı, bitti, borç batağında” gibi haberler yer alıyor.

Seçim sürecinde Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’ın kendisine destek için gelen okul arkadaşı Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile yakın ilişkiler içerisinde olacağı ve konuyu kısa sürece çözüme kavuşturacağı beklentileri vardı.

Hatta Başkan Aşgın, Bakan Kasapoğlu ile bir süre önce görüştü. Ancak, stadyumun devri ve harcanan paranın belediyeye ödenmesi konusunda her hangi bir gelişme olmadı.

Aksine Bakan Kasapoğlu’nun “Para yok” dediği haberleri yayınlandı.

Bitme aşamasında olan stadyumun ne zaman belediye tarafından teslim alınacağı, spor bakanlığına teslimin yapılıp yapılmayacağı, Çorumspor’un yeni sezonda maçlarını bu stadyumda oynayıp oynayamayacağı gibi önemli sorular cevabını arıyor.

Bütün bu gelişmeler ve yaşananlara rağmen Çorum Belediyesi yönetiminden, resmi bir açıklama yapılmadı.
Çorum kamuoyu, ortaya atılan iddiaların doğru olup olmadığı, değilse bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması, gerçekçi rakamların neler olduğunun açıklanmasını istiyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.