“Kadroya Alınmada Haksızlık Yapıldı” « Çorum Gündemi

19 Ocak 2022 - 16:34

“Kadroya Alınmada Haksızlık Yapıldı”

Türk Tarım Orman Sen Şube Başkanı Necati Gül, bazı kurumlarda sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik yapılan düzenlemede Tarım ve Ormancılık Hizmet kolunun yer almamasından dolayı ilgili personelin derinden üzüldüğünü ve çok büyük hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

“Kadroya Alınmada Haksızlık Yapıldı”
Son Güncelleme :

06 Temmuz 2019 - 10:40

Türk Tarım Orman Sen Şube Başkanı Necati Gül, bazı kurumlarda sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik yapılan düzenlemede Tarım ve Ormancılık Hizmet kolunun yer almamasından dolayı ilgili personelin derinden üzüldüğünü ve çok büyük hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Gül, bazı kurumlarda sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik yapılan düzenleme hakkında açıklamada bulundu.

652 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi uyarınca; 4+2 yıl çalışmaya tabi sözleşmeli personellere, çalışma sürelerini 3+1 olarak tamamlamaları halinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/A maddesine göre kadroya geçirilmeleri sağlandığını kaydeden Gül, “Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen tüm yetkililere şükranlarımızı arz ederiz” dedi.

Düzenleme ile kamuda 4/B statüsünde görev yapan kamu çalışanlarının bazıları için önemli ve olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Gül, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen tüm yetkililere şükranlarımızı arz ederiz. Yapılan bu düzenleme diğer hizmet kollarında da görev yapan, aynı statüdeki kamu çalışanları için de önemli bir beklenti idi. Ancak yapılan düzenlemede başta Tarım ve Ormancılık Hizmet kolu olmak üzere diğer hizmet kollarındaki bütün 4/B sözleşmeli personellerin kapsama alınmamış olması, ilgili personeli derinden üzmüş ve çok büyük hayal kırıklığına uğratmıştır. Bu düzenlemeden sonra, ülkemizin en ücra köşelerinde ülkemiz tarım ve hayvancılığı için özveri ile çalışan personelimizin kendilerini öteki ve ayrıştırılmış olarak gördükleri aşikardır.

Çünkü bahse konu çalışanlarımız şu anki pozisyon da çalışmaya devam etmeleri halinde mazeret grubu dahil ( Eş durumu, Sağlık, Eğitim vb.) tayin olma hakkına sahip değildir. Bu durum çalışanlarımızın Aile bütünlüğünü ciddî anlamda sıkıntıya sokarak ailelerin dağılmasına kadar giden mağduriyetlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Yine bahse konu personelin Görevde Yükselme ve ünvan değişikliği sınavlarına girme hakları yoktur. Özellikle 5.ınci ve 6.ncı bölgede görev yapan çalışanlarımız bu statüde oldukları sürede çakılı kadro olarak çalışacakları için çok ciddi psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Bilmenizi isteriz ki, üyemiz olsun veya olmasın yetkililere ulaşamayan binlerce sözleşmeli çalışanımız bizleri arayarak bu konularda yaşadıkları sıkıntıları bizimle paylaşıp kendileri adına bu durumu Devlet Büyüklerimizle paylaşmamızı talep etmektedirler. Malumunuz üzere; Devlet Memurluğunda verimliliğin artması için memurlarımızın moral ve motivasyonunun yüksek tutulması, çalıştıkları kurumlarda iş huzuru ve iş barışının sağlanmış olması büyük önem arzetmektedir. Açıklamaya çalıştığımız sebeplerden dolayı 4/B sözleşmeli personelin tamamının 3+1 yıl çalıştıktan sonra 4/A kadrosuna geçme hakkının sağlanması, çalışanlarımızın moral ve motivasyonlarını olumlu yönde etkileyeceği için memuriyette verimliliğin artmasını sağlayacağı açıktır. Bu nedenle, yapılacak yeni bir düzenleme ile 4/B sözleşmeli personel adına, yukarıda bahsedilen mağduriyetlerin giderilmesi için başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere yerelde milletvekilimiz Meclis’te Tarım ve Orman Komisyonu Üyesi Sayın Ahmet Sami Ceylan ve diğer vekillerimizden destek bekliyoruz.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.