‘Sosyal Devlet Kötü Günde Esnafın Yanında Olmalı’ « Çorum Gündemi

23 Eylül 2021 - 23:41

‘Sosyal Devlet Kötü Günde Esnafın Yanında Olmalı’

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilen esnafın artık dayanacak gücünün kalmadığını, salgın döneminde 700 bin esnafın kepenk kapattığını söyledi.

‘Sosyal Devlet Kötü Günde Esnafın Yanında Olmalı’
Son Güncelleme :

09 Ekim 2020 - 14:54

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilen esnafın artık dayanacak gücünün kalmadığını, salgın döneminde 700 bin esnafın kepenk kapattığını söyledi.

Tahtasız, iktidarın, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmadığının altını çizerek, “İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir” dedi.

CHP İl Başkanları, ülke genelinde eşzamanlı olarak basın açıklaması yaparak, pandemi sürecinde esnafın içinde bulunduğu durumu ve CHP’nin çözsüm önerilerini gündeme getirdi.

CHP İl Başkanı Tahtasız, parti binasında düzenlediği basın toplantısında; iktidarın son 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken, kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmadığını, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklediğini ifade ederek, “Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır” ifadesini kullandı.

SALGIN DÖNEMİNDE 700 BİN ESNAF DÜKKANINI KAPATTI
Mehmet Tahtasız’ın açıklaması şu şekilde:
“Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir. Tüm yurttaşlar bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnafımız gelmektedir.

Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkânını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır.

Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır. Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaf ya da tezgâhına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir.

TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır.

Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkânı olmayan pazarcılar, 500 bin kâğıt toplayıcısı, 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından hep görmezden gelinmiştir.

ESNAFIN DERDİNE ÇARE OLMADILAR
İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir.

Saray hükümeti 8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi toplamıştır. 26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç almış, Merkez Bankası’nın 44 milyar 460 milyon liralık kârını hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası’na 66 milyar liralık kâğıt para bastırmıştır. Merkez Bankası’nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık dövizi de satarak onu da kullanmıştır. Saray Hükümeti’nin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır. İktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir.

Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır.

ESNAF BAKANLIĞI KURULSUN, SİCİL AFFI ÇIKARTILSIN
Genel Başkanımızın 6 Ekim Salı günü grup toplantısında dile getirdiği
“Esnafımız için 17 Talep” başlıklı önerimizi bir kez daha seslendiriyoruz;
1-Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.
2-Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır.
3-Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne
göre taksitlendirilmelidir.
4-Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır.
5-Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır.
AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır.
6-Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde
Hazine tarafından karşılanmalıdır.
7-Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır.
8-Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.
9-Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara
izin verilmelidir.
10-Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili
yaşadığı sorunlar giderilmelidir.
11-Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan
esnafımızdan kira almamalıdır.
12-Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında
yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.
13-Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.
14-Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.
15-Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.
16-Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve
güvenceye kavuşturulmalıdır.
17-Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.
İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir. Başta esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır. İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi
Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin,
esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz.

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Gar katliamında hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, hala acıları dinmeyen kederli ailelerine başsağlığı dileklerimi bir kez daha iletiyor, bu katliamda sorumlu olanların biran önce yargı önüne çıkartılarak ülkemizin yakın tarihindeki bu karanlık ve acı olayın bir an evvel aydınlatılmasını temenni ediyorum.”

Basın toplantısına İl Başkanı Tahtasız ile birlikte Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, İl ve Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Gençlik ve Kadın Kolları yöneticileri de katıldı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.