‘Gençliklerinin Baharında Şehit Oldular’ « Çorum Gündemi

27 Eylül 2021 - 02:04

‘Gençliklerinin Baharında Şehit Oldular’

Ülkü Ocakları Çorum İl Başkanlığı’nca düzenlenen programla 17 Kasım 1978 tarihinde iş bulmak için gittiği İstanbul’da vatana, ezana, bayrağa göz diken bölücü terör örgütü militanları tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan Halil Sucu şehit edilişinin 42. Sene-i devriyesinde mezarı başında anıldı.

‘Gençliklerinin Baharında Şehit Oldular’
Son Güncelleme :

17 Kasım 2020 - 15:50

Ülkü Ocakları Çorum İl Başkanlığı’nca düzenlenen programla  17 Kasım 1978 tarihinde iş bulmak için gittiği İstanbul’da vatana, ezana, bayrağa göz diken bölücü terör örgütü militanları tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan Halil Sucu şehit edilişinin 42. Sene-i devriyesinde mezarı başında anıldı.

Halil Sucu daha 17 yaşındaydı. Ailesi Çorum Gülabibey mahallesinde ikamet ediyordu. Ailece ülkücüydüler. İstanbul’a çalışmaya gitmişti. Üsküdar’da Eşrefsamat Sokakta bekar evi tutmuşlardı arkadaşlarıyla. Orada kalıyordu. Seyyar satıcılık yapıyordu.

OLAY GÜNÜ:

Arabasıyla seyyar satıcılık yapıyordu saat: 16,30 civarıydı. Doğancılar caddesinde Mithatpaşa Kız lisesi yakınlarında üç komünist yolunu kestiler. Önce arabasındaki malzemeleri yerlere saçtılar. Üzerini aradılar.  Halil itiraz etti yapılanlara… Üç katil militan silahlarına davrandılar ve Halil’i kurşunlayarak şehit ettiler.  Seyyar tezgahı olan arabasının üzerine düştü kanlar içinde.

Şehidin Çorum Ulu Mezarlığında bulunan kabri başındaki anma programına; Ülkü Ocakları Başkanı Orhan Tosik ve yönetimi, Çorum Ülkü Ocakları eski Başkanlardan Selahattin Ezer, Kürşat Yıldırım, Mehmet Akif Aras, Ahmet Hattab İmal, Belediye Meclis Üyesi Selim Güloğlu, Şehidin kardeşi Mehmet Sucu ve Ülkücü gençler katıldı.

Ülkü Ocakları Çorum İl Başkanı Orhan Tosik, Sucu’nun mezarı başında yaptığı açıklamada, Halil Sucu’nun daha 17 yaşında ekmek parası kazanmak için gittiği İstanbul’da Komünist militanlar tarafından  şehit edildiğini söyledi.

Ülkücü Şehit Halil Sucu’yu şehadetinin 42. Sene-i devriyesinde dualarla yad ettiklerini belirten Ülkü Ocakları Başkanı Orhan Tosik, “Rabb’im bütün şehitlerimizden ayrı ayrı razı olsun. Hayatını, gençliğini, kutlu davamıza adayan kahraman şehitlerimizi bir kez daha dualarla anıyor. Kederli ailelerine baş sağlığı diliyorum” dedi.

“Değerlerimizi koruyup sahip çıkmak, namus meselemizdir” diyen Tosik, “Kıyamete kadar kutsal bildiğimiz davamız ve değerlerimiz uğruna gerekirse bizlerde Halil Sucular gibi şehit olmak boynumuza borç, başbuğumuza anttır” diye konuştu.

Bugünlere kolay gelinmediğini hatılatan Tosik,  “En büyük delilimiz işte burada hayatının baharında din için, devlet için, Türklük için toprağın kara bağrında yatan şehidimizin kabridir. Turana giden yolda bu milletin en büyük güvencesi  Ülkücü gençliktir” şeklinde konuştu.

Program okunan Yasin-i Şerif ve şehitlerin ruhuna yapılan dualar neticesinde sona erdi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.