İncesu Kanyonu Büyüledi « Çorum Gündemi

16 Eylül 2021 - 18:49

İncesu Kanyonu Büyüledi

Çorum’un Ortaköy ilçesinde bulunan İncesu kanyonu doğal güzelliği ile gazetecileri de büyüledi.

İncesu Kanyonu Büyüledi
Son Güncelleme :

21 Ekim 2020 - 8:37

Çorum’un Ortaköy ilçesinde bulunan İncesu kanyonu doğal güzelliği ile gazetecileri de büyüledi.

Yozgat’ın Aydıncık ilçesine bağlı Kazankaya köyünden başlayıp Ortaköy’ün İncesu köyüne kadar uzanan yaklaşık 12 kilometre uzunluğundaki kanyon, Çorum’da İncesu, Yozgat’ta ise Kazankaya kanyonu olarak adlandırılıyor.

Köylüler tarafından “Uzungeçit” ismi de verilen kanyonun oluşumu, Yeşilırmak’ın önemli bir kolu olan Çekerek nehrinin (Antik dönemdeki ismi Skylax) Alan dağları ve Malbelen tepesini aşındırmasıyla yüzyıllar sürmüş. Kanyonda her iki yamacı çevreleyen dik ve sarp kayalıklar eşsiz bir doğal güzellikle dikkati çekerken, yer yer ormanlık alanlara rastlamak da mümkün.

Çorum il merkezine 86 kilometre ve Ortaköy ilçe merkezine ise 9 kilometre uzaklıktaki İncesu Köyü’nde bulunan doğa harikası kanyon Türkiye Kültür Portalı’nın yayınladığı “Türkiye’de Görülmesi Gereken 10 Kanyon” listesinde de kendine yer bulmuştu. Ortaköy Belediye Başkanı Taner İsbir tarafından haftasonu ağırlanan Çorumlu gazeteciler de İncesu Kanyonu’nun hem doğal güzelliği hem de içerisindeki barındırdığı tarihi kalıntılarına hayran kaldı.

Genişliği 40-60 metre arasında değişen kanyonun her iki yanında yükselen kayalar üzerinde Hellenistik döneme (M.Ö. 2.yüzyıl) tarihlenen duvar kalıntıları, halk tarafından mağara olarak adlandırılan merdiven basamaklı su sarnıçlarını büyük dikkatle inceleyen gazeteciler kanyonun içerisinde yer alan “Kybele” kabartmasını da görme imkanı buldu.

Yaklaşık iki metre boyuyla dünyadaki kayaya oyulmuş en büyük Kybele kabartmasının zaman içinde yaşadığı tahribatı ise gazetecileri de üzdü. Bir niş içerisine yapılmış, önünden akan Çekerek nehri ve karşısındaki yüksek kayalar üzerinde yer alan kaleye bakan kabartmada tanrıçanın bir taht üzerinde oturduğu, sol elinde bir aslan yavrusu tuttuğu belirtiliyor. Ancak zaman içinde hem tanrıça kabartması hem de taht ve aslan yavrusundan geriye pek bir şey kalmamış görünüyor.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı desteği ile hayata geçirilen “İncesu Kanyonu Turizmini Geliştirme Projesi” kapsamında kayalara inşaa edilen bin 700 metre uzunluğunda yürüyüş platformu ve taş düşme riskine karşı da 900 metrelik bölümde kafes tel yapılan İncesu Kanyonu ziyaretçilere doyumsuz bir doğa seyri sunarken, kanyonda amatör olta balıkçılığı da yapılıyor. Ayrıca doğaseverler için güzel vakit geçirebilecekleri alternatif bir alan olarak İncesu Kanyonu’nun trekking, su akışının yoğun olduğu dönemlerde rafting sporları için de elverişli bir bölge olduğu belirtiliyor.
Gazetecilere kanyonla ilgili bilgi vererek bölgede Roma medeniyeti ve Pontus Rum devletinin döneminden kalma mağara, kaya mezarları ve sarnıçlara da sahip olduğunu belirten Başkan İsbir, özellikle Kybele kabartmasının define avcıları tarafından tahrip edilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

İncesulu bir oduncunun bulduğu kabartmanın 50 yıl içinde define avcılarınca tahrip edildiğini, altın çıkacak diyerek kırılan parçaların dışarıda satıldığını ve yakın dönemde de kabartmanın arkasında altın var mantığı ile dağın yan taraftan kazıldığını söyleyen İsbir, tanrıça kabartmasının baktığı karşı dağlarda kayalar içine oyulmuş yaklaşık 300 metre uzunluğunda toplam 468 merdivenle inilebilen bir su sarnıcı bulunduğunu, hala sırrının çözülemediğini vurguladı.

Dünyada kayaya kazılmış en büyük “Kybele” kabartmasının İncesu Kanyonu’nda bulunduğunu da hatırlatan Ortaköy Belediye Başkanı Taner İsbir, “Hepimiz Çorumluyuz kimseye bahane bulmamalıyız. Şu yaşımıza gelmişiz hala Çorumlu Çorum’un bir ilçesinde kanyon olduğunu, Kybele heykelini öğrenmemişse biz o kültürü almamış isek dünyaya ne diyeceğiz. Bu güzellikleri doğal şeyleri dünyaya göstermeliyiz. 1970 yılına kadar burada Anadolu su samuru yaşıyormuş. Şimdi ise yok. İnşallah önümüzdeki dönemde bunlar yeniden buraya gelir. Gördüğünü söyleyenler var. O nesil inşallah yeniden parlar daha güzel olur. Bu doğa bu bakirlik ne güzel, Vatandaş burada turizm alanı olarak kullanmıyor. Haftasonları buraya gelip mangal yapıyorlar. Halen buranın bakımını İl Özel İdaresi yapıyor. Biz Ortaköy Belediyesi’ne verin bakım onarımı yapalım ama bize maddi yönden destek verin diyerek tekliflerimizi yaptık. İnşallah bize devrolursa burayı farklı olarak turizme kazandırmanın yollarını arayacağım. Burası dünya mirası olarak görülmesi gereken yerler. Bu bölge Avrupa’da bir çok alandan daha iyi konumda. Yerel basınımızın da bu konuya daha fazla ağırlık vermesini istiyoruz” diye konuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.