Sosyologların Çağrısına Kulak Verin! « Çorum Gündemi

27 Eylül 2021 - 01:33

Sosyologların Çağrısına Kulak Verin!

14 Kasım Dünya Sosyologlar Günü nedeniyle bir araya gelen Sosyologlar yetkililere Çorum’da yaşanan bazı toplumsal olaylarla ilgili çağrı yaptılar.

Sosyologların Çağrısına Kulak Verin!
Son Güncelleme :

16 Kasım 2020 - 9:04

14 Kasım Dünya Sosyologlar Günü nedeniyle bir araya gelen Sosyologlar yetkililere Çorum’da yaşanan bazı toplumsal olaylarla ilgili çağrı yaptılar.

Yeniden Sosyoloji Derneği (YESODER) Çorum Şubesi yönetimi “14 Kasım Dünya Sosyologlar Günü” nedeniylebir araya gelerek Çorum genelinde yaşanan bazı toplumsal olaylara dikkat çeken açıklamalarda bulundular.

14 Kasım Dünya Sosyologlar Günü münasebetiyle, Yeniden Sosyoloji Derneği (YESODER) Çorum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Birim Koordinatörü Sosyolog Sena Şaziye Gökdoğan koordinasyonunda düzenlenen toplantıda günün anlam ve önemini belirterek tüm sosyologların gününü kutladı.

Covid-19 Pandemisi nedeniyle kalabalığa mahal vermeyerek ve gerekli tedbirler çerçevesinde belirli sayıda, sosyoloji alanında kendini geliştirmiş, mesleki yeterliliğe vakıf olan sosyologlardan Numan Yıldız, Tuba Kara ve Yasemin Bayrak toplantıya katılım sağladı.

Gelişmiş ülkelerde toplumsal sorunların çözümü noktasında sosyologlara yer verilirken ülkemizde bu durumun göz ardı edilmesiyle gittikçe büyüyen ve bir sorun sarmalına dönüşen olaylara dikkat çekildi: Ülkemizde ve dünyada salgın olarak kabul edilen Covid-19 hastalığı ile ortaya çıkan yeni sosyalleşme pratiklerinin özellikle çocuklar ve yaşlılar üzerindeki etkisine yönelik gözlemleri dile getirdiler.

Ayrıca son zamanlarda Çorum’da sık sık yaşanan İntihar olayları bireysel bir vaka olmaktan çıkmış ve toplumsal bir hal almıştır diyen YESODER İl Temsilcileri açıklamalarını şöyle sürdürdüler;
‘‘Her şeyden önce intihar olgusu her ne kadar psikolojik bir problem gibi görülse dahi Sosyolojinin kurucu isimlerinden Emile Durkheim’ın çalışmalarından hareketle ifade edebiliriz ki İntihar sosyolojinin en temel çalışma alanlarından bir tanesidir. Zira intihar vakalarının belirli dönemlerde artış göstermesi tesadüfî bir durum değildir. Bunların yanı sıra vakaların ekonomik ve kültürel olarak farklı toplumsal kesimlerde görülmesi de göstermektedir ki İntihar; toplumsal bir meseledir. Nitekim intihar oranlarının artış gösterdiği dönemler, hızlı toplumsal değişimlerin yaşandığı veya iktisadi ve toplumsal olarak çöküşlerin yaşandığı döneme denk düşmektedir. Tüm bu söylenenlerden hareketle şehrimizde yapmış olduğumuz gözlemlerde göstermektedir ki intihar oranları her gecen gün artış göstermektedir.’’ diyerek olayın sosyolojik boyutunu açıkladılar.
Ayrıca; ‘’Biz sosyologlar olarak önümüzdeki günlerde şehrimizde artan intihar vakaları ile ilgili sosyolojik bir çalışma yapmayı planlamaktayız. Bunun için de yetkililere sesleniyoruz. Bir bireyin ruhsal hali ne kadar önem arz ediyorsa, toplumun da ruhsal hali toplumun sosyal, ekonomik, psikolojik ve hukuki sağlığı için o derece önemlidir. Bizler sosyologlar olarak sahaya inmeye, araştırmaya, incelemeye hazırız. Valimizden ve Belediye Başkanımızdan bu konuda destek bekliyoruz. YESODER olarak gerekli nitel/nicel araştıma/incelemeyi yaparak Çorum’un daha büyük acılar yaşamasına engel olmak istiyoruz.’’ diyerek yetkililere seslendiler.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.