“Adalet Duygusunu Sarsarsanız Başarılı Olamazsınız” « Çorum Gündemi

24 Eylül 2021 - 00:56

“Adalet Duygusunu Sarsarsanız Başarılı Olamazsınız”

Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı ve Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastane temsilcileri Ahmet Ceylan, Adnan Özbulut, Barış Hüneröz, Özlem Kenanbeyoğlu, Fahri Alacalı ile birlikte servisleri ziyaret etti

“Adalet Duygusunu Sarsarsanız Başarılı Olamazsınız”
Son Güncelleme :

01 Ekim 2020 - 12:30

Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatci ve Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastane temsilcileri Ahmet Ceylan, Adnan Özbulut, Barış Hüneröz, Özlem Kenanbeyoğlu, Fahri Alacalı ile birlikte servisleri ziyaret etti.

Sahada sağlık çalışanlarını ziyaret ederek, moral ve motivasyon desteği verebilmek için her zaman sağlık çalışanlarının yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirten Saatci, çalışanların haklı taleplerini sürekli gündemde tutacaklarını ve takipçisi olacaklarını söyledi.

Sağlık çalışanları nezdinde döner sermaye sisteminin artık kabul görmediğini kaydeden Saatci, “Yeni yayınlanan döner sermaye yönetmelikleri de çözüm üretmemiştir. Daha önce yapılan 3 aylık tavandan ek ödeme yaşanan adaletsizliği derinleştirmişti. Yaptığımız tüm uyarılara rağmen yanlıştan dönülmemiştir. Yapılacak tavandan ek ödeme sistemi de mağduriyeti artıracaktır. Açıkça görülüyor ki bu sistem artık işlemiyor, alın terini yok sayıyor. Tüm yetkililere yeni sistemin inşası için çözüm reçetesini sunduk. Belli bir ücret dağıtılıyor ve adalet sağlanamıyorsa bizim buna itirazımız var. İnsanların vicdanlarındaki adalet duygusunu sarsarsanız başarılı olamazsınız” dedi.

Sendika olarak döner sermaye ile ilgili çalışmalar yaptıklarının altını çizen Saatci, “Bütün yetkililerin önlerine bu çalışmaları koyduk. Döner sermaye yönetmeliğinde hekim ve hekim dışı personelin havuzu mutlaka ayrılmalı. Bir tarafta performans üreten bir kesim var, bir tarafta performans üretmeyen ama performans üreten doktorun üretmiş olduğu performansa göre ücret alan bir sağlık çalışanı grubu var. Sağlık çalışanları kamu adına hizmet veriyor. Kamu adına hizmet verdiğimiz bir yerde hastanenin gelirine bağlı olarak bir ücret politikasının belirlenmesi doğru bir şey değil. Bunu yaptığınız sürece çalışanların içerisinde adaleti sağlayamazsınız” diye konuştu.

Döner sermaye sisteminin gövdesi çürümüş bir ağaca döndüğüne vurgu yapan Saatci, “Meyve vermesi mümkün değildir. Çürümüş bu sistemle adaletin sağlanması da mümkün değildir. Her platformda mevcut döner sermaye yönetmeliğiyle bu işin çözülemeyeceğini anlatıyor, somut ve gerçekçi projelerimizi yetkililerle paylaşıyoruz. Maliye’den milyarlarca lira alıp dağıttıktan sonra hiç kimseyi memnun edemiyorsanız dağıtımda ciddi bir hata olduğu apaçık ortadadır. Aynı hatada ısrar etmekle ne amaçlanmaktadır, anlamak mümkün değil. Esasında zor olan bu kadar büyük paraları dağıtıp, hiç kimseyi memnun edememektir. Bürokrasi zoru başarmıştır. Haziran ayından bugüne kadar 66 şiddet vakası yaşanmış, Sağlık çalışanlarının fedakârlığının dilden dile dolaştığı bir süreçte şiddet durmamış, 143 sağlık çalışanımız şiddetin kurbanı olmuştur. Hiç kimsenin o hastanenin camını çerçevesini kırmaya ve sağlık çalışanlarına saldırmaya, tehdit etmeye, zarar vermeye ve yaralamaya hakkı yoktur” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.