‘Şiddet Sağlık Çalışanlarının Maküs Talihi Değildir’ « Çorum Gündemi

27 Eylül 2021 - 00:23

‘Şiddet Sağlık Çalışanlarının Maküs Talihi Değildir’

Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, sağlık çalışanlarının haklı taleplerinin artık karşılanmasını istedi.

‘Şiddet Sağlık Çalışanlarının Maküs Talihi Değildir’
Son Güncelleme :

24 Eylül 2020 - 7:40

Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, sağlık çalışanlarının haklı taleplerinin artık karşılanmasını istedi.

Saatci, “Bugün yapılması gereken yorgun sağlık çalışanlarının haklı taleplerine karşılık vermektir. Kimse üzerinden sorumluluk atmasın. Bu sorunların çözülmesi, sağlık çalışanlarının yüzlerinin gülmesi gerekiyor. Hem pandemiyle hem de sorunlarla boğuşan yorgun sağlık çalışanlarının haklı talepleri artık karşılık bulmalı.” dedi.

Sağlık çalışanlarına karşı hakaret ve darp olaylarının arttığına vurgu yapan Saatcı, “Şiddet olaylarında genelde COVID-19 hastalarının ya da hasta yakınlarının olduğunu görüyoruz. Bu durumun kabul edilmesi mümkün değil. Şiddeti uygulayanlara karşı asla ama asla müsamaha gösterilmemeli. Yasal ve vicdani bütün mekanizmalar tavizsiz işletilmeli. Sağlık çalışanlarımız virüsle mücadele edebilir ama zorbalıkla, şehir eşkiyalarıyla asla mücadele edemez” diye konuştu.

Yasaların adaletin tesisi İçin var olduğunu belirten Saatcı,”Sağlık çalışanlarını ve sağlık sistemini tehdit eden bu sorun karşısında herkesin ve her kurumun elbirliği ile mücadele etmesi gerekmektedir. Sağlık çalışanları bu durumu hak etmiyor; verilen emeğin, gösterilen fedakârlığın, yürütülen üstün çabanın karşılığı şiddet olmamalı. Bu nedenle, adli süreçlerde şiddet uygulayanlara ödüllendirir gibi sözde cezalar verilmemeli. Yasalar adaletin tesis edilmesi için vardır. Bu yüzden Nisan ayında çıkarılan Sağlıkta Şiddet Yasası tavizsiz ve kati bir şekilde uygulanmak zorundadır. Şiddet sağlık çalışanlarımızın makûs talihi değildir. Bunun için özellikle bugün çok daha ihtiyaç duyduğumuz sağlık çalışanlarımızın yanında olmalıyız, destek olmalıyız. Sağlık çalışanlarımıza yardımcı olmak her şeyden önce vicdanın gereğidir” dedi.

Döner sermaye adaletsizliğinin gün geçtikçe derinleştiğini vurgulayan ve yetkililerin sistemi adaletli hale dönüştürmesi gerektiğini dile getiren Saatcı, “Sistem artık alarm veriyor. Sistemin yeniden adaletli hale getirilmesi için Sağlık-Sen olarak çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalar sonucunda adil ve hakkaniyetli sistemin oluşması için model önerisini oluşturarak, paydaşlarımızla paylaştık. Görüyoruz ki sorun günü kurtarmak için atılan adımlarla da işlemiyor. Bizim isteğimiz hak gaspının olmaması ve çalışanın bir damla alın terinin hakkını alması. İsteğimiz model önerimiz doğrultusunda sistemin yeniden inşa edilmesidir. Bunun için tüm çabamızla mücadele edeceğiz ve bu sorunu da tarihin çöplüğüne atacağız” şeklinde konuştu.

1 Ağustos 2020’den itibaren 3 ay süreyle ek ödeme verileceği ifade edilmiş olmasına rağmen, belirsizliğin devam ettiğini belirten Saatcı, “Resmi Gazete’de yer alan yönetmeliğe göre; 1 Ağustos 2020’den itibaren 3 ay süreyle kapsamı ve oranı Sağlık Bakanı tarafından belirlenmek üzere yapılacak denmesine rağmen hala ödeme yapılmamıştır. Bu ödeme bir an önce yapılmalıdır. Ayrıca canla başla çalışan sağlık personellerine yapılacak ek ödeme özellikle pandemi döneminde kesintili değil kesintisiz olmalıdır” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.